Szelektív hulladékszállítási gondok Csömörön és a térségben

Néhány éve kormányzati nyomásra váltották le a Zöldhíd Kft. és a térségi önkormányzati társulás vezetőjét, ám a hulladékszállítás nem javult, hanem inkább negatív fordulatot vett az utóbbi hetekben.

A települések hulladékszállítása körüli kálvária újabb fejezetéhez ez érkezett térségünkben: idén januártól a hulladékszállítást végző DTKH Kft. (DTKH Duna-Tisza Közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság) közölte, az érvényes szerződését egyoldalúan megváltoztatva, a szelektív cserezsákokat ezentúl nem biztosítja a lakók számára (műanyag- papír- és fém csomagolóanyagok). A lakóknak így maguknak kell beszerezni a zsákokat, ami az eddigiekhez képest kényelmetlenebb megoldás, ráadásul pénzükbe is kerül. A mindenfajta zsákok kirakása továbbá környezetvédelmi szempontból sem jó megoldás, erre hívja fel a figyelmet Onhausz Erzsébet, az önkormányzat környezetvédelmi tanácsnoka is.
     Az állam 2017-ben lényegében központi társulásokba kényszerítette az önkormányzatokat az új törvényi előírásokkal és a lerakási díjak drasztikus emelésével. A társulásba történő belépés után a csömöri lakossági hulladékszállítást 2017 áprilisától a Zöld Híd Kft., mint az Észak-Kelet Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás  tulajdonában álló nonprofit kft. látta el. A Kerepes-Gödöllő határában található Zöld Híd Kft. Ökörvölgyi lerakójába viszik a csömöri kommunális és szelektív hulladékot. A hiteles kronológiához hozzátartozik, hogy Csömörön 2017-ig a települési önkormányzat látta el a hulladékkezelési feladatokat. Egy rég bevált, több mint két évtizedes rendszer működött egy helyi vállalkozóval (Kupac Bt.) kötött szerződés alapján, akivel gördülékenyen ment a lakossági hulladék elszállítása a település határában található Ker-Hu Kft. lerakójába, sőt, 2014-ben a szelektív hulladékszállítást is bevezette az önkormányzat a településen.
     2018 novemberében a 116 települést tömörítő önkormányzati társulás, a Zöld híd vezetősége (Gyenes Szilárd ügyvezetővel az élen) lemondott, miután hosszú ideig nem kapták meg az államhoz beérkező lakossági befizetéseket, mellyel gyakorlatilag ellehetetlenítették a cég működését. Ez volt az a legendás időszak, amikor a köznevetség tárgyát képező új, állami rendszerben a lakosság egy-két év (!) csúszással kapta meg a befizetési csekkeket.
     Ekkor jelentette be a társulás megbízott ügyvezetője, Gödöllő polgármestere, dr. Gémesi György is, hogy a finanszírozási okok miatt létrejött hulladékszállítási problémák kezelésére a katasztrófavédelmet vonták be, így év végére nagyjából helyreállt a 350 ezer embert érintő szolgáltatás rendje. Az országos média sokat foglalkozott az üggyel, bemutatva pl. a szomszédos Fót utcáin hagyott szeméthegyeket.
     Gémesi Györgyöt, mint a 118 tagból álló önkormányzati társulás elnökét, is leváltották (formálisan lemondott). A tisztújító közgyűlés előtt Vécsey László fideszes országgyűlési képviselő összehívta a párthű és lojális polgármestereket, majd egyértelművé tette: csak akkor lesz megoldás, ha a Kormánynak tetsző vezetése lesz az önkormányzati társulásnak és a kft.-nek. Nagy harcok és előkészület után, végül Juhász István Kistarcsa fideszes polgármestere lett a társulás elnöke, Gyuricza László Kerepes szintén fideszes polgármestere pedig az elnökhelyettes – tehát rájuk esett a kormányzat „választása”.
     A katasztrófavédelem november elejétől irányító és finanszírozási szerepkörben volt  a területen, vagyis továbbra is a Zöld Híd végezte a hulladékszállítást, csak nem a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Zrt. által biztosított forrásból, hanem a belügyminisztériumi keretből.  (Az NKHV Zrt.-t mindenki, még a szakmában is, „Kukaholding”-nak csúfolja, ami hasonlóan értelmetlen szerepet lát el a területen, mint a Klikk-Klebelsberg Központ a közoktatásban.)
Azaz az állam mégis hirtelen képes volt azonnal a finanszírozásra, csak előtte ellehetetlenítette a számára nem tetsző társulási vezetés működését. Érdekesség, hogy a Csömörön lakó zöld ombudsman, dr. Bándi Gyula is komolyan, nyilvánosan bírálta az egész hulladékkezelési-hulladékgazdálkodási rendszert.
     De hát kiderült, hogy hiába váltották le a csúnya, kormánytól független cég- és önkormányzati társulási vezetőket, a pénzügyi gondok az ilyen központi-állami finanszírozási feltételek mellett nem nagyon akartak megoldódni.
2020 novemberében bejelentették, hogy ezentúl a Zöld Híd és a kecskeméti székhelyű (alvállalkozói között felcsúti székhelyű céggel is rendelkező) DTKH Kft., mint a területen fellépő új szereplő, együttesen látja el a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatokat, ám 2021-től már csupán a DTKH-t kereshetjük a helyi lakossági hulladékkezelés ügyében.
     A helyzet minden környező települést érint, a lakosok számára problémát és költségvállalást jelent az átlátszó, nagyobb méretű zsák beszerzése.
      A DTKH-hoz küldött, ez év januári hivatalos levélben az önkormányzat az eredeti szerződésben vállaltak visszaállítását, azaz a cserezsákok újbóli biztosítását kérte a lakosok számára. Az önkormányzat a szerződésszegésen túl jelezte azt is, aggályosnak tartja a januárban egyoldalúan bevezetett rendszert, mely szerint bármilyen átlátszó zsákban kitehetik a szelektív hulladékot a lakosok, hiszen a nem lebomló zsákban gyűjtött szelektív hulladék begyűjtése komoly környezetszennyezést vonhat maga után.
     Információink szerint a DKHT Kft. hajthatatlan, mivel elmondásuk szerint az állami szabályzók és központi költségvetési díjfizetés ellehetetleníti a céget. Mivel nincs törvényi kötelezettségük az ingyenes zsákok biztosítására, ezért kénytelenek ezzel is spórolni, viszont együttműködőek a településekkel. Az eddigi rendszerben is láttak problémát, mert a kerítésekre tett üres zsákokat elfújta a szél, sok reklamáció érkezett, A csütörtöki képviselő-testületi ülésen Fábri István polgármester és dr. Katona Péter jegyző arról számolt be, hogy ajánlatot kértek a cégtől kedvezményes szelektív zsákok, illetve szelektív gyűjtésre szolgáló kukák beszerzésére, amelyet önkormányzati támogatással, kedvezményesen biztosítanának a csömöri lakosság számára. Megoldás legkorábban március-április hónapokban várható, addig is műanyag zsák beszerzéséről és helyi árulásáról egyeztet az önkormányzat helyi kiskereskedőkkel.

Hozzászólok

CAPTCHA
Ez a kérdés vizsgálja, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.