Zsákfalu vagy zsákváros?

Csömör az ország harmadik legnagyobb nagyközsége a lakosságszámot tekintve. Településünknél lényegesen kisebb lakosságszámmal rendelkező helységek is városi ranggal rendelkeznek. Többek között ez indította arra a település vezetését, hogy a lakosság bevonásával eldöntsék, legyen-e város Csömör.

A közös gondolkodás első lépéseként a csömöri intézmények, szervezetek, egyházak képviselőit, valamint a település díszpolgárait invitálta társadalmi egyeztető fórumra az önkormányzat vezetése. Fábri István polgármester ismertette azokat az érveket, amelyek alapján egyáltalán felvetődött a várossá nyilvánítás gondolata: a lakosságszám mellett a település presztízsét, regionális szerepét, valamint a jelenleg folyamatban lévő közigazgatási átszervezést említette. Mint mondta, naponta fordul elő, hogy a polgármesteri hivatalba érkező vendégek csodálkozásukat fejezik ki, hogy Csömör nem város, hiszen mérete és infrastruktúrája alapján vetekszik sok magyarországi várossal.

Biró Attila alpolgármester szerint az átfogó településfejlesztési koncepció elkészítése – ami egyébként a várossá nyilvánítási kérelem részét képezi – akkor sem felesleges, ha végül mégsem indítja el a kérelmet az önkormányzat.

A polgármester és alpolgármester után a meghívottak kaptak szót, akik közül sokan éltek a megszólalás lehetőségével. A hozzászólók egy része objektív szempontokat hangoztatott, amelyek alapján azonban nem kívántak állást foglalni, csupán arra mutattak rá, hogy milyen sokrétű szempontrendszert kell figyelembe venni a döntés során. Többen felvetették, hogy a lakosság teljes körű tájékoztatása után írjanak ki népszavazást a kérdésben.

A szubjektív szempontok alapján egyértelműen a falu, avagy a falusias jelleg mellett érveltek a hozzászólók. Fábri István ugyanakkor kifejtette, hogy a városi rang nem zárja ki azt, hogy a település megőrizze falusias jellegét, és zsákfalu (illetve adott esetben zsákváros) mivoltát.

A fórum résztvevői mindannyian egyetértettek abban, hogy további társadalmi egyeztetésre van szükség, amelyet nem politikai alapon, hanem a lakosság érdekeinek és véleményének maximális figyelembevételével kell folytatni.