A tavasz színei: piros, fehér és zöld. Március 15. Csömörön

A tavasz első nemzeti ünnepén több százan jelentek meg a művelődési ház előtt a délután 4 órakor kezdődő koszorúzáson. A rövid ceremónia a Himnusszal kezdődött, amelyhez a zeneiskola fúvósai adták a kíséretet. Elhangzott az ünnep verse is; Petőfi Talpra magyar!-ját egy tehetséges csömöri fiatalember, Tóth Dominik szavalta el a költőről elnevezett intézmény lépcsőjéről. Koszorút helyezett el az emléktáblánál a települési és a szlovák nemzetiségi önkormányzat, a helyi Fidesz, MSZP, KDNP képviselői, az evangélikus egyház vezetői, illetve több civil és hagyományőrző helyi szervezet is.

A koszorúzást követően a művelődési házban folytatódott a megemlékezés. A Tiszta Forrás Népdalkör előadása után Fábri István polgármester mondott ünnepi beszédet. A település civil vezetője élesen kritizálta az ünnep körül az országban kialakult közéleti helyzetet. Mint mondta, számára ez az év a mélypontja a március 15-i eseményekre való hivatalos emlékezésnek. Beszédében értetlenségét fejezte ki az iránt, hogy vajon hogyan egyeztethető össze a nemzeti önrendelkezés és szabadság 48-as eszméje azzal, hogy ma mindkét országos politikai oldal külföldről várja saját igazának elismerését… A polgármester végül az ünnep valódi tartalmának megismeréséhez a helyi általános iskolás gyerekek műsorát ajánlotta a nézők figyelmébe.

A Mátyás Király Általános Iskola tanulói Forgó Klára tanítónő szerkesztésében adtak műsort, amelyben a kicsi gyerekek kérdéseire az idősebb gyerekek mondták el az egyszerű és őszinte válaszokat. Az iskolai énekkar Nyikos Edit tanárnő vezetésével kapcsolódott be a műsorba a prózai rész szerkesztését követve: az alsós vékonyka énekhangokra feleltek a felsősök érettebb hangjai a színpad két oldalán.

Az ünnepi műsor harmadik részében adták át a Csömör Díszpolgára, Csömör Díszpolgára Posztumusz és a Csömör Községért Emlékérem kitüntetéseket. Utóbbit ebben az évben a képviselő-testület Takács László nyugalmazott gimnáziumi tanárnak, karnagynak, a helyi Vox Animi Vegyeskar művészeti vezetőjének adományozta, Csömör községért végzett kiemelkedő közösségi munkájáért, a helyi kulturális közéletben végzett önzetlen tevékenységéért.

Csömör Díszpolgára Posztumusz kitüntetést kapott Túrmezei Erzsébet evangélikus diakonissza és költő. Egész életét az egyház szolgálatának szentelte, s amikor ebben az országos politika megakadályozta, a Csömörön élő Gubek Máriánál, egykori tanítványánál talált menedéket. Túrmezei Erzsébet a magyarországi evangélikusok egyik legnagyobb XX. századi költője és műfordítója, aki végakarata szerint a csömöri temetőben nyugszik.

Csömör Díszpolgára 2012-ben Sasvári Sándor színész, előadóművész, hangszeres zenész. A Rock Színház sztárja, több világhírű musical szerepének „magyar hangja” 1993 óta él Csömörön. A település iránti szeretetét mindig mindenhol büszkén vállalja. Lovak iránti szerelme is jól ismert; a szüreti mulatságokon nem egyszer Midnight nevű lova húzta a bíró szekerét. Több helyi rendezvényen vállalt fellépést, az iskola körzeti vers- és prózamondó versenyén nem egyszer töltötte be a zsűri elnöke szerepét. Nővére, a szintén énekes Sasvári Annamária a helyi katolikus közösség aktív tagja.

A kitüntetetteket Tormay-Lesták Mária, oktatási, sport- és kulturális bizottsági elnök méltatta. A Kósa István önkormányzati képviselő – civilben elismert vésnök és éremtervező – által tervezett plaketteket Fábri István polgármester és Biró Attila alpolgármester adták át.

A közel kétórás ünnepség a megzenésített verseket előadó, a régi magyar regölős zene modern és igényes muzsikáját képviselő Misztrál együttes koncertjével ért véget.