A polgármester a szelektív hulladékgyűjtésről

A szelektív hulladékgyűjtésről írt legutóbbi cikkünk olvasói kommentjei között érkezett szerkesztőségünkhöz Fábri István polgármester hozzászólása is, amit most a kapcsolódó dokumentumok miatt külön cikként teszünk közzé.

Tisztelt Hozzászólók!

A szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban többször felmerült, hogy homály fedi a szolgáltató cég kilétét. Tévedés, semmi titok nincs ebben. Kérésre minden önkormányzati szerződést rendelkezésre bocsátunk, így ezt is. Erre egyrészt a törvény kötelez minket (még akkor is, ha ezt olykor más önkormányzati vagy állami szervek nem így értelmezik), másrészt nincsenek titkaink: minden munkára számos árajánlatot kérünk, a jelentősebb összeget kitevő megrendeléseket pedig nyilvánosan meghirdetett pályázat útján versenyeztetjük (még azokat is, ahol a törvény nem ír elő ilyen eljárást).

Csömörön hosszú idő óta a lakossági szemétszállítást és a szelektív hulladékgyűjtést is csömöri vállalkozás, a Kupac Bt. végzi. A jelenleg érvényben lévő szerződést 2009 januárjában kötötte meg az önkormányzat, a törvényben előírt nyilvános koncessziós pályázat alapján. A szerződés 2019-ig szól, ami köti a jelenlegi önkormányzati vezetést is. A szerződés teljes szövege alább tekinthető meg.

Mivel mind a vállalkozó, mind a helyi hulladéklerakót működtető Ker-Hu Kft. érvényesíti azt a szerződési lehetőségét, hogy emeli a szállítási, illetve a lerakási díjat (ez utóbbit a megállapodás szerint az önkormányzatnak kell állnia), ezért az önkormányzat is arra kényszerül, hogy emelje a lakossági szemétszállítás díját. Az emelés mértéke idén azonban nagyobb, mint azt a vállalkozói díjemelések indokolnák. Ennek oka, hogy a képviselő-testület úgy döntött, hogy a korábbi évekhez képest radikálisan más anyagi helyzetben (korábban nulla, az idén az 1,5 milliárdos éves költségvetés mellett viszont közel 2 milliárd az önkormányzat adóssága) a piaci átlaghoz képest eddig lényegesen alacsonyabb díj emelésével is növelni kell az önkormányzati bevételeket. Ez azonban még mindig jelentősen alacsonyabb összeg, mint a térség településeinek többségén. Sőt, itt tartalmaz egy olyan ingyenes szolgáltatást, mint ami kevés helyen van: a „házhoz jövő” szelektív hulladékszállítást. Ez nem csak kényelmes mindenkinek, hanem a tisztább, rendezettebb falukép megőrzéséhez is hozzájárul (gondoljunk csak a szomszédos településeket ellepő szelektív hulladékszigetek környékén felhalmozódott, szomorú látványt nyújtó hulladékkupacokra). Úgy gondolom, hogy az összes hibájával együtt ez a megoldás nagyon-nagyon jó kezdeményezés volt az előző önkormányzati vezetés részéről, amit mi is igyekszünk fenntartani. Továbbá a térségben Csömörön kívül egyedül Kistarcsán van meg az a lehetősége a polgároknak, hogy egy hónapban egy alkalommal (lakcímkártya bemutatásával) 1 m3 kommunális hulladékot ingyenesen lerakhatnak a helyi hulladéklerakóban. Az évi egy lakalommal lebonyolított lomtalanítás és az őszi lombelszállítás szintén ingyenes.

A lakossági panaszokat, észrevételeket természetesen folyamatosan közvetítjük a szemétszállítást végző vállalkozó felé, aki a lehetőségekhez képest úgy érzem, hogy törekszik is a színvonalas lakossági szolgáltatásra. Sajnos azonban ő is ki van szolgáltatva az egyre rosszabb körülményeknek, aminek egyik legabszurdabb eleme, hogy egyre több területen nem hogy fizetnének a befogadó helyek a szelektíven gyűjtött hulladékért (pl. autógumi, üveg), hanem még az azt gyűjtő és leadó félnek kell fizetnie azért, hogy egyáltalán átvegyék a hulladékot.

Ezenkívül több új és ingyenes szolgáltatást vezettünk be. Ilyen a nemrég lezajlott és nagy sikerű lakossági sittgyűjtési akció, amivel az volt a célunk, hogy egyrészt segítsük a kisebb, otthoni felújítások során felhalmozódott építési hulladék, törmelék szabályos és kényelmes elhelyezését, másrészt közvetve csökkentsük az erődszéleken, kivezető utakon a rendszeresen illegálisan lerakott sitthegyeket. A szolgáltatások közé sorolható a minden háztartásba nemrég eljuttatott Szemét szemle című kiadvány, ami úttörő jellegű kezdeményezésnek számít nem csak a térségben, hanem talán egész Magyarországon: ebben igyekeztünk minél szélesebb körű tájékoztatást adni a hulladékkezelési lehetőségekről, külön koncentrálva a környezetbarát megoldásokra. Továbbá nemsokára első alkalommal helyi bolhapiacot is szervezünk, amivel nem csak az olcsóbb vásárláshoz (és persze eladási lehetőség biztosításához), hanem közvetve a környezetbarát újrahasznosításhoz is hozzá kívánunk járulni. Ebben az évben előkészítés alatt van a veszélyes hulladék gyűjtés megszervezése, és egy esetleges ún. garázsvásár megtartása is. Végül pedig: a civil, egyházi, lakossági csoportok önkénteseinek segítségével idén tavasszal összegyűjtött – és szerencsére folyamatosan csökkenő, ám még így is jelentős – hulladék elszállítása és lerakása először jelent sokszázezer forintos kiadást az önkormányzatnak, mivel az ilyen jellegű akciók a korábbi önkormányzati ciklusokban szinte teljes kudarcot vallottak.

Fábri István
polgármester