XIV. Pünkösdi Fesztivál – Csömöri Falunapok, 2011


Idén is a megszokott tematikával, sok színes programmal és még több látogatóval zajlott le a négy napos rendezvény, ezúttal csekélyebb költségvetésből, valamivel kisebb hangerővel és tűzijáték nélkül. Mint azt megtudtuk, a négy nap programjaira idén a korábbi 7 helyett 4,5 millió forintot adott az önkormányzat, ehhez az alaphoz járultak hozzá támogatásaikkal a magánszemélyek és a cégek.

Kezdő péntek

A falunapok általában a pénteki, csömöri művészek alkotásaiból rendezett kiállítás megnyitójával indul. Ezen most némileg változtatott az a protokollrendezvény, amelyet az önkormányzat a testvértelepülések küldöttségei számára rendezett a könyvtárban a kiállításmegnyitó előtt. A meghívásnak ez alkalommal a torockói küldöttség tett eleget, valamint eljött néhány szintén meghívott környékbeli polgármester is.

A kiállításon idén 12 csömöri művész mutatta meg munkáit, köztük több olyan, akik már az első alkalommal is kiállítottak (Kuzman Mária, Szántó János), de voltak szép számmal debütáló fiatal művészek is (Jenes Katalin, Müller Tamás, Wagner Ariane). A művelődési ház két galériaterméből az egyikben Dombrádi Lászlóné magángyűjteményéből kaptak helyet a kulturális örökségként számon tartott hímzett, beszédes falvédők.

A kirakodóvásár kínálatából a teljesség igénye nélkül fotóztunk le néhány karakteres standot, árust. Íme:

Egyedi, kézzel készített préselt virágképek szirmokból, szárakból, levélkékből. (A művész tavaly is itt volt, és jövőre is jönne, addig is elérhetősége a szerkesztőségben.)

A sajtok tovább érlelődtek a nagy melegben…

Faháztartási faholmik, fajátékok, fakütyük

és az „elmaradhatatlan” bóvli…

„Népi” szombat

Szombaton több mint háromszáz népviseletbe öltözött táncos szórakoztatta a közönséget, hazaiak, meghívottak egyaránt nagy sikert aratva. Este Takáts Eszter gitáros-énekes, majd a Söndörgő együttes és Tompos Kátya folytatta a (világ)zenélést, amit a közkedvelt „Retro-disco” követett.

„Számomra nagyon érdekes és egyben meglepő is volt látni, hogy az egészen apró gyerekek is mennyien és milyen szívesen veszik fel a népviseletet és állnak fel a színpadra táncolni! Ilyen nálunk nincs, a mienk nagyon más kultúra.” – mondta Mirjam Hanttu, Finnországból Csömörre, baráti látogatásra érkezett vendég, aki tudatosan igazította a fesztivál idejéhez magyarországi utazását. „Nálunk, a Kaukázusban rengeteg nemzetiség él egymás mellett, de ilyen, hogy közösen lépjenek fel, s pláne ennyi különféle falu ilyen sokféle viseletben, elképzelhetetlen volna” – ámuldozott a Budapesten doktori továbbképzésen tanuló azerbajdzsáni Samir Huseyn, akit a szombati ünnepségre hívtunk meg látogatóba, s aki fényképeit is megosztotta a szerkesztőséggel és olvasóinkkal.

 

 

„Polgári” vasárnap

Vasárnap Korpás Éva és zenekarának családi koncertje után a Mátyás Király Általános iskola diákjai adtak elő rövid műsorszámokat, aztán egy bábjátékot követően a Krammer Band muzsikált. A csömöri rezesekkel az a szerencsénk, hogy rettentő színvonalasan fújják, viszont a mieink, tehát különösebb szervezés nélkül is színpadra állnak. Ezen a koncertjükön a közönség közül többen állva ünnepelték őket. Meggyőződésünk, hogy ez a banda már most van olyan „húzónév” itt Csömörön, mint mondjuk Kovács Kati több évtizedes megfeszített munka után…

A fúvószenét ismét a hagyományos, közel kétórás tánc-show követte. Több helybéli és néhány fővárosi mozgásművészeti csoport mutatta meg tánctudását. A csömöri Angel Dance kisangyalai vidáman és otthonosan mozogtak a színpadon, bár azt továbbra sem értjük, hogy miért mindig a műfaj legötlettelenebb zeneszámaiból választanak számukra talpalávalót.

A délután kétségtelenül legnagyobb meglepetése volt, hogy nemcsak a szülők tapsikolhattak gyermekeiknek, serdülőiknek, hanem fordítva, a kicsik is láthatták anyáik, nagymamáik táncait. Színpadra léptek ugyanis az idősebb korosztály táncos lábú asszonyai is. Büszkén és bátran vállalt szereplésük elismerő tapsokat váltott ki a nézőkből.

Az esti program musical koncerttel folytatódott, a fő attrakció Sasvári Sándor, Csömörön élő énekes előadása volt. Ezután a Testi Egyenleg Ska nevű formáció játszott funk-rock-ska stílusú bulizenét. A csömörieknek alanyi jogon járó, évi rendes falunapi utcabálon a Gesarol együttes tomboltatta hajnalig a lelkes közönséget.

Sporthétfő

A negyedik napon ismét megrendezték a kerépkpár-versenyt, legalábbis annak, aki a 10 órás kezdésre az előző buliból magához tért. A tónál ennél is korábban, reggel 7 órától indult a horgászverseny. Az iskola udvarán, a műfüves pályán „kölyökfoci” kezdődött délután kettőkor Simó László testnevelés tanár szervezésében. A horgásztó melletti nagy üres területen délután kutyabemutatót rendeztek, utánuk a tavaly már bemutatkozott ecseri Hunor-Magor Hagyományőrző Íjász Egyesület tartott bemutatót korhű ruhákban és felszerelésekkel, sok zászlóval, kürttel, szőrökkel-bőrökkel. A bemutató után mindenkinek megengedték, hogy kipróbálhassa magát íjászatban, hiszen mint a konferanszié mondta: „ha egy négyéves magyar gyereknek íjat adunk kezébe, rögtön tudja, mit tegyen vele…”

A nagy sikerű ökumenikus focitornát Bagyánszki Zsolt tanár és Tihanyi Ferenc képviselő szervezték. A bajnokságra a helyi egyházak amatőr csapatai nevezhettek. A meccsek hajtósak, de természetesen több, mint barátságosak voltak...