Bócsi kastély

Csömör vitathatatlanul híressé vált és helyi, de talán még országos viszonylatban is kuriózumnak számító épülete, a község határának kellős közepében „pompázó” Bócsi kastély. A palota már a tulajdonos Bócsi András 2006-ban, egy tragikus vadászbalesetben bekövetkezett halála előtt furcsa pillantásokat és némi fejcsóválást váltott ki sok „átlagos” csömöriből.

Néhányan talán irigykedve néztek az hétköznapi ember számára elképesztő luxus-igényeket kielégítő épületre. Mások megrökönyödtek rajta, nem is annyira a kinézetén, sokkal inkább a hirtelen és nagyon-nagyon meggazdagodott, kétségtelenül „ügyes” egykori földműves tulajdonos megalomániájának ilyen szemmel látható megnyilvánulásán. Minek egy embernek 21 szoba, amihez valamilyen oknál fogva 34 fürdőszoba tartozik? – gondolhatták sokan. Minek valakinek külön repülőgép-leszállópálya hangárral? És ha már ennyire kastélyszerűre sikerült az épület, vajon miért egyszerű almafák veszik körül több hektáron és miért nem gyönyörűen gondozott díszkert, fazonra nyírt tujákkal, ahogyan Versailles-ban?... Ha már futja, ugye…

A csömöri közbeszédben különböző legendák élnek a kastély belsejéről, az ott „dolgozó” kiszolgáló-személyzetről, és főleg az egykori tulajdonos különleges igényeiről és még különlegesebb fizetési – sokszor inkább nem fizetési – szokásairól. A részletekről még nem beszélünk. Egyrészt mert az általunk ismert egyes konkrét információkat két különböző forrás nem erősítette meg, másrészt pedig azért, mert így sokkal érdekesebbek lesznek a részletek néhány évtizeddel később, történelmi távlatból…

Annyi bizonyos, hogy Bócsi András kiterjedt ismeretségi körrel rendelkezett. „Barátai” között tudhatott sok ismert, egykor magas tisztséget viselő politikust szinte az összes párt köreiből. Még azokéból is, akikről kevesen képzelnék… Egyes szemtanúk szerint a kastély volt az egymással rivalizáló politikai erők közös (ki)kapcsolódási pontja, hétvégi szórakozóhelye.

Bócsi András váratlanul bekövetkezett halála után a horribilis összegre rúgó illetékkel terhelt ingatlantól már évek óta próbálnak szabadulni az örökösök. A kastélyt először 2 milliárd forintért árulták, aztán 1,7 milliárdot, majd 1,4-et kértek érte. Legutóbb már 900 millió forintos áron kínálták – sikertelenül. A téma felkeltette az országos, de még a nemzetközi média figyelmét is.

Ami számunkra biztos: a kastély rendíthetetlenül áll a puszta közepén…