A térség nagyot bukó fideszes politikusai beülnek az Országgyűlésbe
2026. 05. 2.
Tuzson Bence, Hankó Balázs, Németh Balázs, Vitályos Eszter és Rétvári Bence hiába kapott ki nagyon a TISZA jelöltjétől, a Fidesz „delegálja” őket a parlamentbe.
Sok választópolgár, aki április 12-én fellélegzett és azt gondolta, hogy hosszú évek után „megszabadul” a különböző okokból látványosan botrányos közéleti pályát futó Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselőjétől, és akiknek többsége ráadásul saját pártja listáján is hátul szerepel, nem érti, hogy miért juthatnak újra mandátumhoz az idei választáson leszerepelt politikusok. Mindez azonban törvényes, hiszen hiába kaptak ki sok szavazattal mindannyian saját körzetükben a TISZA Párt jelöltjétől, és hiába vannak hátul a pártlistájukon, a Fidesz vezetésének joga volt teljesen átírni a saját listájának sorrendjét, és akár eredetileg teljesen hátul szereplő jelöltjeiknek adni a megszerzett listás mandátumokat. A hazai választások történetében példa nélküli, hogy egy párt jelöltjeinek kb. fele így kerül most be a parlamentbe, ami, ha nem is jogi, de társadalmi-választási legitimitási problémákat bizony felvethet.
Csömör térsége különösen érintett az ilyen politikai játszmákban. Ám nem lesz egyszerű ezen képviselők politikai jövője, mert várhatóan nem csak hogy elkísérik őket korábbi botrányaik, hanem a napokban még újabb és újabb ügyek derülnek ki velük kapcsolatban…
Pest megye 5. sz. választókörzetében Tuzson Bence mindössze 30%-ot ért el, fele annyit, mint kihívója, a TISZA párti dr. Miskolczi Orsolya. Tuzson pártja listáján eredetileg csak a 49. helyen volt, ám „előretolták” őt. Van olyan vélemény is, hogy ez egyfajta büntetés számára, mert néhány „ügye” valószínűleg állandó témát ad majd a közvéleménynek, és a parlamenti padsorokban is. A Szőlő utcai ügyben megalkotott jelentésének legendás mondata, miszerint „Az ügynek nincs kiskorú érintettje”, hosszú időre ráégett az igazságügyi miniszterre, aki azóta sem kért bocsánatot az elkövetett nemi erőszak idején még kiskorú áldozatoktól, hasonlóan más kormánytagokhoz. Az egyik érintett, B. Lili pedig már közzé is tette felháborodását: „Nem tudom elfogadni, hogy Tuzson Bence bármilyen módon visszaüljön a parlamentbe… „Amikor ő kimondta, hogy nincs kiskorú áldozat, az én tanúvallomásom már az NNI-nél volt. Nem utólag találtam ki.” Erre, és a választókörzetben található gödi Samsung-gyár szennyezésének kivizsgálása során mutatott látványos hallgatására a csömöri polgárok emlékeztették is a minisztert, amikor az országos hírré dagadó plakátleszedő akció után az újra kikerült választási fotóit leragasztották legendás mondataival. És ezek között még csak nem is szerepelt a múlt évi Pride felvonulás előtti napon tett miniszteri közleménye, amelyben minden résztvevőt büntetéssel fenyegetett.
Csömör 2014-ben került el a Gödöllő központú 6. sz. választókörzetből, ahova sokkal több szálon kötődik (kórház, rendőrség, földhivatal stb.), mint a Dunakeszi központú választókörzethez. Nos, itt is nagyot bukott a kormánypárti jelölt, Hankó Balázs: a szavazatok mindössze 32%-át kapta, fele annyit, mint a TISZA jelöltje, László Endre Márton. A pártlistán is csak az 51. volt, de lehet, hogy már bánja is, hogy pártja utólagos döntéssel mégis beülteti őt a parlamentbe. Éppen a napokban robbant ki ugyanis olyan botrány vele kapcsolatban, ami jó eséllyel hosszú ideig elkíséri politikusi hétköznapjait: a választási kampányban 17 milliárd (!) forint, úgy tűnik, kontroll nélkül kiosztott támogatásról kellene elszámolnia. A támogatásokról elvben döntő kuratórium tagjai is azt nyilatkozták, hogy nem tudtak a Fidesz kampányát segítő, sok megdöbbentő vagy éppen köznevetség tárgyát képező támogatott programról, annyira nem, hogy még a kormánypárti kultúrharcos, Vidnyászky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója is ledöbbent a nyilvánosságra hozott információkon.
Csömör határos Budapest XV. kerületével is, ahol a botrányos megnyilvánulásairól ismert, korábbi tévés műsorvezető, majd frakcióvezető Németh Balázs indult a Fidesz színeiben. Az országosan is az egyik legrosszabb kormánypárti eredményt elérő (27%) politikus ugyan csak a 47. volt a pártlistán, de úgy gondolták, nem csak hogy érdemes beültetni őt a parlamentbe, hanem még frakcióvezető-helyettesi pozícióval is megbízzák. Őt a TISZA Párt részéről Budapest 13. sz. választókerületében Müller Anna verte meg nagyon (61%).
A szomszédos fővárosi XVI. kerület jelent csak kivételt – de nem abban, hogy ott lett volna esélye a fideszes Szatmáry Kristófnak, hanem abban, hogy a 31%-os szavazati arány következtében elbukott egyéni körzet a végleges búcsút jelentette számára a parlamenttől. A pártlistán csak 69. volt és nem is sorolták előbbre. Ő már 2022-ben is elbukta a körzetét, igaz, Kovács Péter polgármester párttársa furcsa módon négy évig úgy kezelte őt, mintha a kerület képviselője lenne, és nem volt hajlandó tudomásul venni, hogy már akkor is az ellenzéki jelölt, Vajda Zoltán nyerte a választást. A „némiképp” megváltozott politikai környezet miatt most már bele kell törődnie abba: a XVI. kerület országgyűlési képviselője a TISZA Párt jelöltje, dr. Szabó Alexandra lett…
Csömör tágabb térsége is mutat fel érdekességeket a megalakuló Fidesz-frakció összetétele kapcsán.
A Duna másik oldalán szomszédos, Szentendrei központú Pest megyei 4. sz. választókörzetben ugyan mindössze 35%-ot ért el dr. Vitályos Eszter (őt a TISZA Párt jelöltje, Tóthmajor Balázs verte meg), és a pártlistán is csak 48. volt, de annyira kellett ő is a pártnak, hogy a Fidesz részéről a legmagasabb elérhető pozíciót, az Országgyűlés alelnöki székét kapja majd meg. A Dunakeszi körzettel pedig északon határos, Váci központú Pest megye 11. számú választókörzetben a TISZA Párt jelöltje, Szimon Renáta a leköszönő belügyminiszter-helyettest, Rétvári Bencét verte meg nagyon. Hiába kapott azonban csak 37%-ot Rétvári, a pártlistán már eleve a 29., befutó helyen szerepelt, sőt, ő lesz az eddig a Fidesz szatelit pártjaként működő KDNP frakcióvezetője.
(Fotó: Csömöri Hírek.)
Hozzászólok